Printeritest

Natuke printeritest

Mis on laserprinter?

Laserprinter  on üks enam kasutatavaid printeritüüpe, mis prindib kiiresti kvaliteetset teksti ja jooniseid. Laserprinterites on kasutusel kserograafiline printimisprotsess, kus väljastatav materjal on toodetud laserkiire otsese skanneerimise kaudu üle kogu printeri fotoretseptori. Loe lisaks  siit

Mis on tindiprinter?

Tindiprinter on printeritüüp, mis loob paberile kujutise tilgutades sinna erineva suurusega tinditilku. Tindiprinterid olid enne laserprintereid kõige tavapärasemad printerid. Tindiprintereid tehakse alates väikestest ja odavatest tavatarbijatele mõeldud printerimudelitest kuni suurte professionaalsete trükimasinateni. Loe lisaks siit.

Millised on laserprinteri eelised?

  • Printimiskiirus on suurem kui tindiprinteritel.
  • Toonerneri kasutamise tõttu on väljaprinditavad lehed kuivad.
  • Vajavad vähem hooldust kui tindiprinterid.

Millised on tindiprinteri eelised?

Võrreldes teiste värviprinteritega, tindiprinteritel on mitmeid eeliseid. Nad võivad printida palju vaiksemalt, peenemalt ja siledamalt. Tindiprinterid võivad printida sujuvamaid detaile kõrge resolutsiooniga piltides ning mitmed tindiprinterid mida saab kasutada foto kvaliteediga piltide printimiseks on laialdaselt saadaval.

– Võrreldes kallimate tehnoloogiatega (nt. laserprintimine), tindiprinterite eeliseks on veel see, et neil põhimõtteliselt puudub soojendusaeg, kuigi laserprinteritel on väiksem printimiskulu – vähemalt valge ja musta printimisel, ilmselt ka värvilise.

– Tindiprinteritel tint on saadaval kas printeri tootjatelt või vahendajatelt. See lubab tindiprinteritel võistelda fotopaberiga, mis on tavaliselt kasutusel must-valges fotograafias ning pakkuda samasid toone – neutraalseid, “sooje” või “külmasid”. Loe lisaks siit.

Millised on laserprinteri miinused?

  • Tindiprinteritest kallimad, eriti kehtib see värvilaserprinterite kohta.
  • Suuremad ja raskemad.
  • Hooldus on kallim.

Millised on tindiprinteri miinused?

– Paljud “intelligentsemad” tindikassetid sisaldavad mikrokiipi, mis suhtleb algsel tasandil printeriga ning see võib põhjustada printeri ekraanile veateade, või valesti teavitada kasutajat, et tindi kassett on tühi. Mõnel juhul võib neid sõnumid ignoreerida, kuid mõned printerid keelduvad printimast sellise veateatega.

– Väga kitsad tindi pihustid võivad tihti ummistuda. Puhastamiseks kasutatav tint – kas kasutaja tehtav puhastus või tihti automaatne graafikupõhine puhastus – võib võtta suure koguse kogu printeris kasutatavast tindist.

Mida kasutab värvilaserprinter?

Värvilaserprinterites kasutatakse nelja värvi toonerit: tsüaan (cyan), magenta, kollane (yellow) ja must. Nende värvide esitähtede järgi, kus must on võtmevärv (K – key black), nimetatakse seda CMYK-värvimudeliks.

Värvilaserprinterite tööpõhimõte ei erine oluliselt monokroomsete laserprinterite omast. Laserkiirega moodustatakse valgustundliku kihiga kaetud trumli pinnale igale osavärvile vastav kujutis (CMYK-mudel). Trumli pinnale kujunenud elektrilaeng kogub pulbrilise värvaine (tooneri) kujutise reljeefile vastavatesse kohtadesse ja moodustunud kujutis siirdatakse edasi erilise rihma või trumli pinnale. Kui kõik osavärvid on üle kantud, toimub prinditava kujutise ülekanne paberile ja selle fikseerimine kuumutamise teel samal viisil, kui monokroomprinterites. Kõikides värvilaserprinterites saab kasutada tavalist paberit, kuigi eelistatum on värvipaljundusmasinate jaoks valmistatud spetsiaalne läikpaber. Enamik neist võimaldab printida ka paberi mõlemale poolele.

Mis on printer?

Printer on seade, mis esitab elektrooniliselt salvestatud dokumentidest teksti ja muid kujutisi füüsilisele andmekandjale, peamiselt paberile või ka nt plastmaterjalile. Enamasti kasutatakse printerit arvuti väljundseadmena, kuid nüüdisaegsed printerid suudavad lugeda infot sisseehitatud mälukaardilugeri abil otse mälukaardilt ja USB-pesa kaudu mälupulgalt, samuti suhelda vahetult digitaalkaamerate ja skanneritega.

Printer ühendatakse arvutiga enamasti USB-kaabli abil (varem ka Centronics-rööpliidese vahendusel). Võrguprinteril on Etherneti võrgukaart või/ja Wi-Fi-ühendus, nii et seda saavad printimiseks kasutada kõik selles võrgus osalejad.

Mis on MFP?

Kui printeriga on kokku ehitatud skanner, saab niisugust seadet – multifunksionaalseks printeriks (print-scan-copy) ehk kontorikombainiks  – kasutada lisaks skaneerimisele  (teksti jm kujutiste ülekandmisele paberkandjalt arvutisse) ka dokumentide kopeerimiseks ja paljundamiseks.

Mis on ADF?

ADF on automaatne dokumendisöötur ( inglise keeles automatic document feeder) on funktsioon, mis  võimaldab kasutajal skaneerida või kopeerida mitu lehekülge korraga.

On olemas kahte liiki dokumendi söötjaid, mis on võimelised  kahepoolseks (duplex) skaneerimiseks ja kopeerimiseks:

  • Tagurdav automaatne dokumendisöötur ehk RADF(reversing automatic document feeder) skaneerib ühepoole lehekülge, tagurdab ja skaneerib teiselt poolelt.
  • Dupleksmooduliga automaatne dokumendisöötur ehk DADF(duplexing automatic document feeder) skaneerib mõlemalt poolt ühe käiguga. Eelis DADF-il on kiirus kuna dokumendi skaneerimine või kopeerimine toimub ühe käiguga.

Singel sided printeritel puudub ADF funktsioon, ning skaneerimine ja kopeerimine toimub ühe lehekülje haaval.

Mis on duplex printing?

Duplex printing ehk kahepoolne printimine.

Mis mõõtu saab printida?

Kontoris ja kodus kasutatakse paberi formaati A4, A3, A3+ Kõik sõltub vajadustest.